Malec

Świetlica Młodzieżowa i Klub Młodzieżowy „Kredens” w Malcu

Rozmiar tekstu:

KredensDokładnie 1 lutego 2012 r. Świetlica Młodzieżowa w Malcu wznowiła swoją działalność, ale już w styczniu ruszyły gruntowne przygotowania.

Świetlica Młodzieżowa i Klub „Kredens” powoli nabierały nowego wyglądu, chociaż początki nie należały do łatwych. Wspólnie zabraliśmy się do pracy.

Jak sama nazwa mówi, naszym zamysłem było urządzenie pomieszczeń świetlicy i klubu w starym stylu. Pojawiły się więc: stare kredensy, szafy, fotele, krzesła, oraz wiele innych przedmiotów które mogliśmy użyć w naszej aranżacji. Nie byłoby to możliwe gdyby nie zaangażowanie mieszkańców którzy przekazywali na rzecz świetlicy umeblowanie i wiele przedmiotów codziennego użytku.

 

Jedną z atrakcji naszego Klubu „Kredens” jest akwarium wkomponowane w stary drewniany telewizor, ofiarowane również przez jednego z mieszkańców.

Duży wkład pracy w urządzanie świetlicy włożyła nasza młodzież, która pomagała w pracach porządkowych i renowacji wyposażenia. Meble odnawialiśmy metodą de-kupaż, czyli postarzanie metodą serwetkową. Gmina Kęty zajęła się pracami remontowymi - wymiana piecyka gazowego, umywalki, odnowienie sanitariatów itp. Zaopatrzyła nas także w artykuły piśmiennicze, biurowe oraz drobny sprzęt.

Wspólna praca i bezinteresownie poświęcony czas przyniosły zaskakujące efekty.

Naszym priorytetem było zorganizowanie kafejki internetowej, ogólnodostępnej dla wszystkich mieszkańców. Doposażeniem jej zajęła się Gmina Kęty, Rada Sołecka w Malcu oraz prywatni darczyńcy. Obecnie posiadamy cztery stanowiska komputerowe . Z łącza internetowego korzystamy nieodpłatnie.

Z myślą o najmłodszych wygospodarowano pomieszczenie z miejscem do zabawy. Na dolnym holu umiejscowiono także stół do tenisa, piłkarzyki, oraz urządzono salę telewizyjną.

W maju świetlica wzbogaciła się o nowy 50 calowy telewizor ufundowany przez Radę Sołecką w Malcu i Gminę Kęty, oraz organy marki „Yamaha”, które przekazała prywatna osoba. Mamy nadzieję że posłużą nam w dalszej naszej działalności.

Przy świetlicy powstała także Grupa Inicjatyw Ekologicznych „Eko-malec" nad którą patronat objęło Koło Łowieckie „Orzeł" w Osieku /udział w wiosennej akcji „Sprzątanie Malca”, organizacja Sobótki, udział w wakacyjnych zajęciach pt. „A jak to z dębem było…”, laureaci wakacyjnego konkursu „Młodzi Twórcy”- projekt „Najstarsi świadkowie nasze historii”/.

Swoją siedzibę posiada tu także ZMW Malec, które na początku roku reaktywowało swoją działalność w naszej miejscowości.

Podczas ferii prowadziliśmy tygodniowe zajęcia dla ponad dwudziestoosobowej grupy dzieci zatytułowane „A jak to z Malcem było…”, które miało na celu chociaż częściowe przybliżenie bardzo bogatej historii naszej miejscowości.

Od marca swoją działalność prowadzi tu także Klub Seniora „Wrzos” /cykliczne spotykania, świąteczne warsztaty dekoratorskie, wyjazdy integracyjno-turystyczne, imprezy okolicznościowe, itp./.

Podczas tegorocznych Mistrzostw Europy swoją działalność w świetlicy prowadził „Klub Kibica EURO 2012”.

W lipcu nasz podopieczny wziął udział w obozie żeglarskim na Mazurach ufundowanym przez Gminę Kęty.

W sierpniu zorganizowano zajęcia tematyczne dla dzieci i młodzieży „A jak to z dębem było…” mające na celu przybliżenie krótkiej charakteryzacji bogatego miejscowego starodrzewu.

W sierpniu zorganizowaliśmy wakacyjny konkurs „Młodzi twórcy” /nagrody dla laureatów ufundowała Gmina Kęty/.

We wrześniu Świetlica brała udział w „Konkursie przyrządzania prażonek” organizowanym przez Sołtysa oraz ZMW Malec.

Ponadto, podczas codziennych zajęć proponujemy korzystanie z czytelni, kawiarenki internetowej, sali telewizyjnej, gier planszowych, tenisa stołowego oraz innych atrakcji naszej świetlicy i klubu.

Mamy nadzieję, że świetlica z czasem okaże się miejscem z którego każdy będzie mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

Na rzecz Świetlicy pracują także wolontariusze, bez których praca z naszą młodzieżą nie byłaby tak owocna. Pracują bezinteresownie, społecznie, poświęcają swój wolny czas, zaangażowanie, ale przede wszystkim wkładają w to swoje serce.

Do zapoznania się za szczegółami pracy Świetlicy zapraszamy na stronę internetową naszego sołectwa.

 

Serdecznie dziękuję wszystkim ofiarodawcom oraz tym którzy swoją pracą przyczynili się do poprawienia atrakcyjności naszej świetlicy. Mam nadzieję że, tak jak pomagali do tej pory, nadal będą angażować się w kolejne przedsięwzięcia Świetlicy Młodzieżowej w Malcu .

 

Z wyrazami szacunku
Opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Malcu
Ewa Jonkisz