Malec

Wakacyjne spotkanie w świetlicy

Rozmiar tekstu:

DrzewaW dniu 14 sierpnia 2012 r. w naszej Świetlicy odbyło się wakacyjne spotkanie dla dzieci i młodzieży zatytułowane „A jak to z dębem było…”, mające na celu przybliżenie i przedstawienie krótkiej charakterystyki bogatego miejscowego starodrzewu.

Zajęcia rozpoczęły się o godz. 10.00 wspólnym przygotowaniem prażonek. Podczas tematycznych zajęć plastycznych dzieci wykonały obraz panoramiczny z plasteliny i bibuły przedstawiający jeden naszych starych maleckich dębów.

Po obiedzie wraz z Grupą Inicjatyw Ekologicznych „ Eko-malec ” wyruszyliśmy na spacer śladami tutejszych pomników przyrody. Punktem docelowym naszej wyprawy był obszar byłego majątku dworskiego, obecnie tereny Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, bo tam właśnie umiejscowione są najstarsze okazy naszego drzewostanu.

 

Po określeniu lokalizacji i sfotografowaniu drzew, dokonaliśmy w miarę dokładnych pomiarów obwodów pni. Uzyskane dane były dla nas zaskakujące. Okazało się, że stary dąb rosnący nad stawem na którym znajduje się wysepka z pozostałościami po zamku warownym z początku XIV w. ma obwód 7 metrów i 86 centymetrów.

Wszystkie zebrane materiały będą podstawą do napisania przez Grupę Inicjatyw Ekologicznych „Eko-malec” działającej przy naszej Świetlicy sprawozdania z przeprowadzonych badań dendrologicznych najstarszego starodrzewu znajdujących się na terenie naszej wsi. Będą pomocne także przy próbie określenia przypuszczalnego wieku najstarszych maleckich dębów.

Po powrocie obejrzeliśmy zdjęcia z naszej wędrówki.

Zwieńczeniem i podsumowaniem naszej wspólnej pracy była /za zgodą rodziców/ „zielona noc” z wtorku na środę. Od godz.19.00 do 8.00 pod czujnym okiem opiekunów dzieci wzięły udział w wielu konkursach, oraz rywalizowali w edukacyjnych grach komputerowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego przyrodniczego spotkania. Po raz kolejny byliśmy mile zaskoczeni zaangażowaniem i postawą naszej młodzieży.

Ewa Jonkisz,
Barbara Matusiak.